Denna administrationsavgift säkerställer uppföljning av köpet till rätt florist. Det inkluderar godkännande från floristen och vid behov påminnelser till floristen att godkänna beställningen. Avgiften täcker även kundsupport för blomstinköp.
Britt Inger och Hans Fellman2026-10-15Hjärt-Lungfonden
Minnet lever,
Det kan ej jordas
Det kan ej gömmas
bland stoft o grus.
Nej det skall leva
i fågelsånger,
i blomsterdoft
och i vindens sus.
En sista hälsning
Vår vän och granne har
kört sin sista sträcka.
Vi minns dig med
värme och vänlighet,
din humor och
klarsynthet,
och alltid med glimten i
ögat.
Tack för alla trevliga
stunder tillsammans.
Vila i frid.
Urban och Elwy
Kanhända döden som vår oro stegrar
Skall göra våra nederlag till segrar
Kanhända livet här är blott ett hinder
På vägen dit, där intet jordiskt binder
En sista hälsning
Bertil o Ruth
Bäste Alf
Tack för din vänlighet. Du var alltid glad och positiv.
För länge sedan delade vi en stor sorg och nu är vi
många som kommer att sakna dig.
Sov gott Alf
Till minne av farbror Alf
Ett minne som alltid kommer att finnas kvar hos mig är när du gav vår förstfödde son en stor timmerbil. Hans glädje var enorm, och den gåvan blev så mycket mer än bara en leksak. Den blev ett varmt minne av dig, din generositet och ditt stora hjärta – ett minne som jag kommer att bära med mig genom livet.
Tack för värme och de fina minnen som jag har av dig.
//Sara
Käre Alf.
Jag minns att när du träffade Inger berättade jag för min pappa, Folke Hedberg, att Mattias, Inger och Maria nu flyttat till dig på Villavägen.
Han lyste upp och berättade att ni hade jobbat ihop större delen av livet och hur mycket han tyckte om dig.
Jag förstod att det var ömsesidigt. Jag förstår verkligen varför.
Sedan dess har jag haft förmånen att känna dig och när du senare fick träffa min sambo Karen och sonen Olle så välkomnade du dom med ditt inbjudande varma sätt.
Så många fina minnen, så många skratt.
Vila i frid Alf, vi kommer sakna dig.
Cay, Karen och Olle