Tack för alla fina minnen och allting du har lärt mig.
Det sitter kvar med mig efter alla år och kommer inte lämna minnet heller, gäller även apelsinen.
Ditt minne kommer leva länge i scoutrörelsen i Uppland då dina insatser och ditt engagemang för rörelsen genom åren har varit stora på såväl kåren som i distriktet. Din genuina inställning till scouting och din stora kunskap som scout och människa har berikat vår rörelse under många år. Det som blir kvar på näthinnan är ditt sneda pillimariska leende och kisande sprudlande ögon när du möter ens blick i en alltid varm och konstruktiv dialog. Din flagga är nu halad för sista gången och låt oss inom oss lyssna på ett tapto ägnat dig.
Var redo, hälsar hela distriktsstyrelsen
Beskedet nådde mig för några dagar sedan. Så oerhört sorgligt!
Mats och jag valdes in samtidigt hösten 2016 till styrelsen för Upplandsslättens scoutdistrikt. Mats som distriktsordförande och jag som ledamot.
Cirka 16 år tidigare hade jag mats som lärare i biologi och således även sexualkunskap på Tunabergsskolan. Han lärde oss att det bästa preventivmedlet är en apelsin. Den skulle inte tas före, efter eller underakten - utan i stället för.
Tack för alla fina samtal!
Mats, du var en hård men rättvis lärare, någonting jag idag värdesätter stort. Tack Mats och vila i frid.
Tack Mats för alla fina minnen från våra många år tillsammans på både Skrapan och Universitetet.
Tack Mats för många fina scoutminnen genom åren. Du var alltid redo att hjälpa och vägleda.
En sista hälsning från kusinerna
Marie, Lena och Anna-Karin
Du var en av de bästa!
Tomas Klang
En sista hälsning från Salabacke scoutkår
Tack Mats för alla fina minnen - hälsningar från dina vänner på FloraLinnea koloniträdgårdsförening.
Tack för alla fina minnen
Sov Gott
Ett varmt tack för en livslång vänskap
Sov gott
En sista hälsning,
Elsy och Leif, grannar på kolonilotten
Vila i frid Mats!
See you later, Alligator!
Tack för alla ljusa scoutminnen!
Tack för alla år ihop i klassrummet och på fjällen med eleverna på Tunaberg. Vi delade även intresset för scouting och sågs ibland på läger.
Vila i frid.
Sov gott Mats