Anneli, Du är inte glömd!
Saknar Dig så!
Alltid älskad-aldrig glömd.
Anneli- du gjorde avtryck
Du fattas mig!
Glömmer dig aldrig älskade Anneli!
Tänker på dig, min vän!
Gott nytt år, vart du än är!
Glömmer dig aldrig!
Två månader har gått... Två månader och den jag tänker på i dag, är dig. Jag saknar ditt skratt, din humor. Jag saknar din ärlighet och din vänlighet. Du fanns alltid där. Nu är det tomt, så tomt, utan dig. Ditt leende. Ja, jag saknar allt med dig. Du lämnade ett enormt tomrum.
Det är lite mer än 25 år sedan nu och som vi gick på Härnösands Komvux tillsammans. Vi hade en del grupparbeten ihop där, du och jag. På fritiden åkte vi också lite skidor i förrådsskogen på Bondsjöhöjden. Jag kommer också ihåg att du gillade våra höns väldigt mycket och att du tyckte att de hade så rent och fint i sitt hönshus.
Det här var en rolig tid och som lämnat många, fina minnen kvar.
Sov nu i ro🕊️
Minns dig Anneli med värme. Du var ett föredöme i omsorg om djur, natur och i ditt miljöengagemang. Tack för intressanta samtal och goda skratt!
Alltid glada du. Kommer sakna dej.
Så många roliga men samtidigt tuffa stunder vi haft. Men har alltid handlat om skratt och kramar i slutändan. Kommer sakna dig.
Jag har känt dig i många år Annelie och jag vet hur mycket du kämpat genom livet. Trots din svårigheter har du ofta haft ett gott humör och nära till skratt. Senast vi träffades var på Palestinademonstrationen i våras. Du kände alltid en stark solidaritet med svaga och förtryckta och försökte på många vis stötta dem. Det har varit en ära att få kalla dig min vän och jag kommer verkligen att sakna dig. Hoppas att du han läsa lite i min bok innan du somnade in. Minns att du såg fram emot detta.
Vi kanske kan prata om boken nästa gång vi ses ?
Fina Anneli du har gjort så mycket bra!vila i frid,kommer att sakna dig
Vila i frid min fina faster Anneli, jag saknar dig!
Dagen innan, den 3 oktober, pratade vi i telefonen, som så många gånger förr. Lika envis och samma humor, som alltid.
Så många skratt vi delat, så många minnen vi hann skapa.
Jag går förbi ditt fönster flera gånger varje dag. Det är tomt. Det är mörkt. Det är tyst.
Du är saknad, min vän.
Sov gott, fina Anneli
Vi var klasskamrater hela mellanstadiet och hade mycket kul ihop. Jag flyttade från Ånge och tappade kontakten. Tonårstiden och livet tar en ny riktning. För några år sedan fick jag genom Facebook kontakt med mina gamla vänner, nyfiken på vad det blivit av oss alla, Jag förstod på Anneli att hon på senare år funnit ro i en kristen tro och arbetade för att göra gott för människor, djur och miljö. Vila i frid🌹️
Du var så tapper och modig så omtänksam , du öste kärlek till de minsta och utsatta djur som människor ja allt som växer Tack för fina möten med dig under årens gång ️ Vila i frid Anneli
Vår fina granne Anneli <3
Vi saknar ditt härliga leende när du kom förbi oss på gården, du hade alltid mycket att prata om, alltid så positiv och glad!
Vila i frid <3
Så tacksam för att jag fått lära känna dig. Du var en riktig fighter, en kämpe på så många olika sätt. Och att du & jag kunde prata om allt utan filter är något jag uppskattar väldigt mycket. Jag hoppas vissa skäms nu efter att ha avfärdat alla dina försök till att återuppta kontakten, för du var verkligen en fin och god människa. Alla kan göra misstag men man ska inte dömas för det resten av livet. Jag kommer att sakna dig mycket. Vila i frid fina Anneli.
Så glad att jag fick lära känna dig på Cafe Trädgårn.
Sov gott fina Annelie
Vila i frid fina moster Anneli.
Lillasyster
Du hade sån styrka och kämpade in i det sista mot cancern. Och trots det svåra var du så positiv och spred glädje bland dina medpatienter på Hocpice.
Vila i frid kära syster
Fan vad fort det gick. Gott med pizzan sist iallafall. Vart du än är så ha det så bra.
Berra...
Du har gett finna minnen och goa skratt ,Vila i frid.
Fina Anneli!
Vila i frid!
Du sa in i det sista : Om jag rör mig mycket, så kanske jag skjuter upp slutet någon månad. Men så blev det tyvärr inte 😢
Satans Cancer.
Sov Gott kära syster.
Vila i frid.
Krystyna och Ola
Så många skratt, så fin vänskap i ungdomens år! Du är i ljust minne bevarad Annelie.
Jag vill tacka för all tid och alla skratt vi delade.
I minnet av dig kommer en gnista och glöd för människorna, djuren och jorden fortsätta bäras av mig.
Vila i frid Anneli. Himlen är oskyldigt blå.
Vila i frid moster Anneli
En sista hälsning
Tack för alla spännande samtal och skratt.
Tack för tiden vi fick, vi kommer sakna dig.
Tråkigt vad fort det gick.
Minnen från förr då vi var små
Kommer när man inför faktum stå
En sprallig tjej
Lekte ibland med mej
Hoppas du mår bra
Där du är ida'
Jordens oro viker för den frid som varar
Vila i frid älskade vän.
Sov Gott
En sista hälsning
Sov Gott fina Annelie.
Sov Gott kära syster.