Tack Vilho för all din vänlighet, humor och alla intressanta berättelser du delgivit till dina medmänniskor.
Tack också för all fin musik du gett oss under åren.
Vila i frid !
En brusten länk i vänskapskrätsen. En stor saknad men du finns i vårat minne
Minns dig från olika musikaliska sammanhang när jag, mamma Eila och min syster Marja uppträdde tillsammans. Du var alltid glad, positiv och uppmuntrande. Nu kan mamma och du stämma upp i sång tillsammans med änglakören.
Vila i frid
Tack för att du var min bror.
Tack för lång vänskap !
Vilho, du är en fin själ. Dörren stod alltid öppen för alla.
Att jag fick lära känna dig var en ynnest och som alltid kommer vårda ömt i mitt hjärta
En otrolig Pappa och Morfar <3 <3 <3
Vilho, min barndomsvän, min scoutvän, min lärlingskompis på Flensbagarn och min fortsatt trogne vän genom livet. Så mycket vi har pratat och så mycket vi har skrattat. Det blir tomt utan dig men framförallt väldigt tyst.
Vilho, idag 18 mars tänker jag extra mycket på dig. Tänker på när vi träffades första gången 1962. Det var i blåbärsskogen där du var med Alpo. Du var en glad och nyfiken 13-åring. Du kunde inte svenska, men vi förstod varann ändå. Minns också när du och Yrjö kom till Kallvik och sjöng så fint för oss.
Du utbildade dig till konditor, men musiken var ditt största inresse. Så du blev en gladlynt musiker med glimten i ögat. Jag har många fina minnen av din musik och sång och din humor..
Tack för lång vänskap och många trevliga stunder.
Tack Ville för alla ljusa och glada minnen ! Saknar dig . Sov gott kära vän .
Minns när du tränade på din tvärflöjt i bageriet på Skogaholm under nattskift. Vila i frid
Jag kommer alltid att minnas dig som en varm själ. Någon som alltid fick en att skratta och le. Du var så genuin och god. Sjung för änglarna, och sprid din goda energi där du är nu.️
Vila i frid
Tack för musiken, Ville,
och för många ljusa minnen!
Bara glädje finns i våra sinnen när vi tänker på Vilho och alla möten genom de sextio åren vi känt honom. Alla skratt, all musik och alla anekdoter som har utbytts. Vilken härlig vän Vilho varit.
Tack för din vänskap och medmänsklighet
Livets dag till afton gått
Hjärtat nu sin vila fått
Vila i frid