Kenth, det är så sorgligt och overkligt att du inte längre finns bland oss. Du som alltid var så livfull och positiv. Vi lärde känna dig och Katarina när ni bodde i Göteborg på 1970-talet och har fortsatt kontakten sedan dess. Du och Oddleif var lite som bröder, ni delade både fotointresset, båtintresset och äventyrslusten och tog direkt upp tråden, även om det gått lite tid mellan träffarna. Stående inslag var era besök på Båtmässan och Hasselblad Center i Göteborg. Busigare "killar" får man leta efter, och en mer snacksalig norrlänning än du Kenth, finns nog inte 😁
Jag glömmer aldrig när ni besökte oss uppe på Rolvsöy och du och Oddleif satt och surrade sent på natten. Plötsligt säger Oddleif: Jag ska bara vila i fem minuter.
Det blev tvärtyst i några sekunder men så hör jag Kenth säga: 4.59, 4.58, 4.57 ....
Du älskade att umgås med människor Kenth!
Vi är glada att vi fick träffa dig en stund i somras men visste inte då att det skulle bli den sista.
Vi tänker på dig och din familj.
Vila i frid.
Med stor sorg har vi fått beskedet att Kent lämnat oss. Vi har många fina, underbara minnen som sträcker sig över flera decennier. Vi är enormt tacksamma att vi fått möta Kent, en person som bjuder in till kommunikation och mänsklig samvaro på det allra bästa sättet. Vila i frid - du kommer alltid finnas kvar i våra minnen.
Tack för alla fina minnen!
Tack för alla fina minnen, där alltid humorn satt i högsätet.
Tack Kent!
För alla fina minnen jag har haft med dig och dina nära och kära. Många fotoklipp blev det genom åren, där även jag fastnade på en och annan bild.
Solveig i Härnösand
Tack min vän, för alla trevliga och roliga stunder tillsammans och alla fina samtal som vi haft. Saknar dig!
Varma hälsningar. Vila i frid!
Utflykt till Dalhalla när Katarina fyllde 70 år
Min finaste bror!
Är så tacksam över alla år vi fick tillsammans. Med din pedagogiska ådra lärde du mig köra båt, fick mig intresserad av foto och att jag fick följa med dig och din familj på allehanda aktiviteter och resor.
Du och Katarina har alltid funnits för mig och mina söner. Är så tacksam för den goda relation jag har med barnen, Nicklas och Nina med familj. Du är en pappa, bror, lärare som alla vill möta.
Du fattas mig, fatar inte hur jag ska fortsätta livet utan dig, Kram Marja
En sista hälsning från Tommie,Monika,Greta,Anton,John,Görgen,Annika och Olle.
Våra tankar är med er i denna svåra stund. Jag kommer alltid att minnas Ninas pappa med värme och glädje. All styrka och omtanke till dig Nina och hela familjen.
Du mötte oss med ett varmt leende och ett öppet hjärta. Dina kluriga funderingar och tankar som du gärna delade med dig av gav oss många stunder av skratt och eftertanke. Kameran i bröstfickan var som en del av dig – alltid redo att fånga ögonblicken, stora som små, och bevara dem för framtiden.
Vi minns alla de stunder vi fick dela med dig, vardagliga möten och små samtal som blev till värdefulla minnen. Din närvaro spred värme och glädje, och du lämnar ett tomrum som inte går att fylla.
Tack för allt du gav oss – din tid, din omtanke och din vänskap.
Tack för alla ljusa minnen
Ditt minne lever
Stort tack för att vi fick privilegiet att ha dig som granne Kent! Du som person, din glädje, ditt leende, din nyfikenhet samt entusiasm över stort och smått (många fotografier blev det) kommer alltid finnas med oss. Senast i somras lekte du lika glatt med vår fyraåring som han gjorde med dig och det trots bristande balans och hälsa. Dina trollkonster har förgyllt både våra barns tillvaro samt många andra som kommit på besök, du kommer att vara oss alla väldigt saknad! ❤️
En sista hälsning
Our last farewell
En sista hälsning
En sista hälsning
Tack för många roliga minnen. En sista hälsning från Kaj, Carin, Cajsa-Marie, Jonas och Niklas
Tack för alla ljusa minnen
Tack för alla fina minnen med dig!
För oss är du alltid Kentha, en betydelsefull person i våra liv.
Vila i frid.
Min bror vår morbror som vi saknar dig!
Du har alltid funnits i mitt liv. Du var 19 år när jag föddes. Jag har fått följa med dig och du har följt med mig. När jag började årskurs ett var du med mig till skolan, vilket det naturligtvis finns bild på. När du träffade Katarina fick jag fortsätta att följa med. Vilket Katarina och jag kunnat skratta år i efterhand. Jag förstår att det inte alltid kan ha varit så roligt för dig Katarina att ha ett barn med i släptåg när du ville Kenth för dig själv.
Kenth du lärde mig bland annat att köra båt och där kom din pedagogiska ådra och ditt lugn till sin fulla rätt. Du gav mig intresset för foto och jag fick min första kamera av dig. Där blixten var en kub och satt ovanpå kameran och för dig var det självklart att jag även fick vara med i fotolabbet och hjälpa till att göra bilder. Du har alltid haft en stor begåvning att inkludera alla men framför allt barn på ett otroligt fint sätt.
Under åren har jag fått följa med dig och Katarina på resor, evenemang och legat mitt emellan er när jag hade sån hemlängtan. När ni fick Nicklas och Nina fick jag lika självklart fortsätta att vara tillsammans med er. Du och din familj har gjort att jag, Simon och Isak alltid känt oss välkomna och ni har/är så viktiga för oss. Vi har tillsammans träffats i olika sammanhang, firat födelsedagar, examen, julaftnar, besökt Genesön och alla ljuvliga turer med båten, det bär vi med oss i våra hjärtan och kommer sakna så otroligt.
Jag citerar Isak när han fick reda på att Kenth dött; Så ledsamt, kommer att sakna honom extremt mycket med alla hans roliga kommentarer, glada humör, magitricks och alla shower med bildspel. Han lös verkligen upp varenda rum han klev in i.
Tack för alla ljusa minnen
Kent, vår glada granne sedan många år och trevliga stunder tillsammans på Hemmanet
En sista hälsning
Vila i frid, Kent
Vårt sista farväl
Frid över Ditt minne
Tack för alla ljusa minnen
En sista hälsning
En sista hälsning
Kerstin Lögdal med familj
En sista hälsning
I glada minnen finns du kvar
Vårt sista farväl
En sista hälsning
Våra tankar är med er i denna stund.
Vi minns dig med glädje, tack för alla fina stunder!
En sista hälsning
Tack för alla ljusa minnen
Tack för alla roliga stunder och många härliga skratt !
En sista hälsning
Tack för alla roliga minnen och alla skratt! Vila i frid.
En sista hälsning