JAG KOMMRR IHÅG DIG GENOM POJKFOTBOLLEN OCH SÄRSKILT SKOLRESAN 1991 TILL TYSKLAND DU VAR VERKLIGEN RESPEKTINGIVANDE SÄRSKILT MOT BUSANDE TYSKA OUPPFOSTRADE JUGENDS PÅ VANDRARHEMMET DET UPPSKATTADES AV MIG SOM POLIS!!
Agne, tack för alla roliga minnen. Vi möttes när jag nyexaminerad började på Kumlabyskolan. Du lotsade in mig i lärarjobbet och jag fick överta din 5-6:a. Det blev många oförglömliga upplevelser.
Livet tog sedan olika vägar för oss.
Vila i Frid
Käre bror! Skulle så gärna vilja vara med och ta farväl av dig på fredag men min hälsa tillåter inte det. Vi hade fina barn- och ungdomsår tillsammans trots att jag blev så besviken när mamma kom hem med dig och jag skulle få en lillebror men du var ju ingen lekkamrat vilket jag hade trott. När du blev lekbar fick vi fantastiska barn- och ungdomsår i en harmonisk familj. Efter tonårstiden ville vi båda börja studera. Du till mellanstadielärare och jag till idrottslärare..
Du bildade familj och fick Anna. Jag och min Anna-Lisa bildade familj och flyttade till Oskarshamn .
Vi har följt varandras liv och försökt träffats så ofta tillfälle givits. De sista åren har du och jag haft en mycket nära kontakt med varandra via telefon trots avståndet.
Vila i frid Lillebror!
Du kommer alltid att finnas i mina tankar så länge jag lever!
Din bror Tord ❤️
Käre vän, det är 41 år sedan jag började på Ribbaskolan. Jag fick ett fantastiskt mottagande - av eleverna men framför allt av dig. På den tiden fanns inget mentorsprogram för nya lärare, men du blev min mentor och minnet av detta har följt mig i alla dessa år. Du blev också en riktigt god vän. Vi fick många år tillsammans som kolleger. Först 10 år på Ribbaskolan och sedan efter några års paus ytterligare 11 år på Grennaskolan. Fina år som jag minns med värme. Dessutom blev vi under många år grannar. Bättre grannar än Anne-Mai och du hade inte Unn och jag kunnat önska oss. Du saknas oss.
Grannen....som tyckte att Du gick bort alldeles för tidig..
Snart nio veckor sen du lämnade oss och jag fortfarande inte riktigt fatta det. Saknar dig så pappsen.
Vårt liv är en fläkt, en saga, en dröm
En droppe som faller i tidernas ström
Det skimrar i regnbågens färg en minut
Brister och faller och drömmen är slut. (Nils Ferlin)
Sov Gott Majjen,,tills Vi möts igen
Andrémuseumet. Hembakat bröd. Vårt sista långa samtal. Omtanken om mig; barnet. Finurligheten. Igenkänningen. Vättern. Kärleken.
Jag saknar dig, men vilar i att vi ses igen. 🕊️
Tack Agne för en fin lärarinsats på Kumlabyskolan på Visingsö och senare på Ribbaskolans högstadium i Gränna. Tack för ditt goda bröd, som du ibland bjöd oss på. Vila i Frid!
Agne, du var min mentor under några veckor när jag gick min lärarutbildning och vi hade många samtal om läraryrkets uppdrag, dess utmaningar och förmåner. Du hade alltid så mycket att bidra med av kunskaper, erfarenheter och insikter. Framförallt hade du nyfikenhet, engagemang och stor omsorg om dina elever och medmänniskor - något du visade när vi senare sprang på varandra i Gränna och Visingsö. Man kände sig sedd och bekräftad av dig.
Du har uträttat så mycket gott i ditt liv, Agne! Jag är glad och tacksam över att ha träffat dig.
En av de bästa lärarna jag någonsin haft! ❤️
Tack för trevlig gemenskap under åren på Visingsö.
Agne. Jag lärde känna dej och Anne-Maj när vi gick i samma klass på Lärarhögskolan. Jag var hemma hos er på Fabriksgatan. Du Anna var inte så gammal. Jag kunde komma till er när som helst och blev alltid väl mottagen. Vi umgicks mycket under dessa tre år. Agne du lärde mej dricka wiskey.(Jag var 20 och du var 25.) Däremot lyckades du inte sälja din gamla Anglia till mej. Saknar dej Agne!
Vila i frid bäste Agne!
Agne, vi lärde känna varandra när du startade din lärarkarriär när jag gick i 6:an på Visingsö. Vi blev grannar när ni byggde ert hus på mina föräldrars tomt. Möttes många gånger och inte minst på Rökingevägen, där vi hade fina samtal kring det som för stunden var angeläget. Du var en kär, klok och humoristisk vän med många strängar på lyran. Du är saknad
En god vän och uppskattad kollega har gått ur tiden. Sorgligt! Blev överrumplad och tagen av beskedet. Agne och jag jobbade som so-lärare på Ribbaskolan under en tid. Jag minns Agne som en god pedagog och stor glädjespridare, omtyckt av både arbetskamrater och elever.
Rolf Forsum
Tack Agne för alla trevliga stunder samt lång vänskap .
Jag saknar en fin kollega.
Duktig pedagog. God vän,som jag också hade bra kontakt med efter pensionen.
Saknar dig så oändlig mycket pappa.
Till Minne av "Majjen"
Ett sista tack och farväl
En sista hälsning
Tack för lång vänskap och många minnen
Blommorna viskar ett sista farväl
Till minne av en betydelsefull lärare
Tack för alla ljusa minnen