Ingela nu har jag varit med och tagit avsked av dig. ❤️Jag är så tacksam att jag fick lära känna dig. Varje gång jag träffat dig har vi pratat en stund och skrattat. Bevarar minnet av dig i mitt hjärta. Vila i frid Ingela❤️
En fantastisk bild på farmor som visar mycket om vem hon var. Hon var rolig men också kärleksfull.
Ingela du härliga människa💫
Idag förs du till den sista vilan. Jag har så många fina och roliga minnen av dig. Jag och Mia fann varann i skolan och vi är fortfarande de bästa vänner. Jag kände mig alltid välkommen hos er och fick en hemkänsla som jag tror berodde på att du var som min mamma. Alltid lätt till skratt och man kände sig omhändertagen. Vi döttrar är väldigt lika våra mödrar och jag tror det är därför allt är så enkelt när vi träffas, precis som det var när ni träffades. Mycket skratt blir det. Du tyckte det var så roligt med mig och Mia, för du sa alltid att -Herregud ni har sett varann i skolan en hel dag , men ni hinner inte mer än hem förrän ni ska tassla i telefon i flera timmar!!!
Du är nu fri från dina krämpor och behöver inte kämpa mer. Himmelen har fått en fantastisk stjärna och jag är helt övertygad om att vi ses igen. Tänk vad vi ska skratta då 💫
Sov gott ❤️🌹
Eva.
Sov i ro Ingela,tack för alla roliga minnen.
Du var en fin vän,granne och arbetskamrat
Tack för alla roliga minnen Sov gott Ingela
Ingela alltid så go och glad❤️ många fina minnen från barndomen från Textilvägen. Många härliga berättelser från min mor om er vänskap i unga år, när ni tog körkort när ni var ute på parkerna och dansade, när ni bodde på flickkasern mm. När vi barn började anlända till världen , vilken fin vän du var till min mor när hon hade det svårt, ja listan kan göras lång 🙏🏻 Tack Ingela ✨
Tack för allt mor i glädje och sorg.
Du gillade när ja sa mor till dig och speciellt våra turer med bilen ut till kusten som vi gjorde sen pappa gick bort. Så nu träffas ni igen.
Många fina och roliga minnen som nu finns bevarade. Skörosten som vi skulle göra tillsammans får jag försöka göra själv efter dina instruktioner som du gett mig. Sov i ro svärmor.
Tack mormor Ingela för alla år. Vi hade alltid så mycket att prata om ❤️.
Saknar dig, kära granne❣️
60 år av vänskap
60 år då vi delat glädje och sorg
60 år av många fina minnen
Saknaden är stor
Tack för många fina samtal , sov så gott nu🕊
En sista hälsning
Du följde mig överallt när jag spelade i Musikkår’n, som du sa. Första Maj, Nationalda’n, Julkonserter, Varberg.
Du tyckte mycket om att prata med alla musikerna.
Du var också en väldigt fin mormor som gav våra barn uppmärksamhet och kärlek ♥️ när våra barnbarn
- dina barnbarnsbarn- kom , gav du även de uppmärksamhet och kärlek ♥️
Bättre svärmor är svår att få , säger Berta.
Du var alltid hemma när vi växte upp. Vilket gett mig trygghet.
Vi hade lätt till skratt när vi träffades, svårare att prata tunga saker ”det tar vi en annan vacker dag när solen skiner ” sa du alltid då.
På nå’t sätt gav du mig inre styrka som du fick från din mamma , min mormor.
Din livssyn har du också gett i arv till mig.
Att alla har ett värde. ”Säg Hej till folk du möter”
”Svara på tilltal” är nå’t jag tänker på att du sa under min uppväxt.
Ses igen om många många år ♥️
Fina goa Ingela du kommer var saknad .har så många fina minnen ditt lenande och ditt skratt och våran samtal.Du var stolt när jag träffa dig du sa alltid att vi hade känt varandra sen jag var 6 år .du kommer alltid finnas inmitt hjärta
Tack för all kärlek och
omsorg till oss alla.
Ditt minne lever vidare hos oss.
I ljust minne bevarad
Tack för att jag fått lärt känna dig
En sista hälsning!
Sov i ro
Tack för många fina minnen
Tack för allt.
Vi har många härliga minnen att se tillbaka på.
Tack för alla ljusa minnen
Tack för din varma omsorg av oss och vår familj ♥️
Vi har många roliga minnen att se tillbaka på ♥️
Tack för alla ljusa minnen