Vissa människor lämnar inte bara minnen efter sig, utan också en värme som aldrig riktigt försvinner. ❤️
Olle, du var en sådan människa. Med öppna armar, ett varmt hjärta, glimten i ögat och alltid ett skratt nära till hands hade du den sällsynta gåvan att få människor omkring dig att känna sig välkomna. Som om du var allas farfar.
Det märkliga och samtidigt vackra med livet är att en människa kan lämna denna värld, men ändå finnas kvar på så många sätt. I en varm famn vi aldrig glömmer, i ett minne som får oss att le, i ett skratt som plötsligt påminner oss om någon vi saknar.
För kanske är det just så vi lever vidare. Inte främst genom det vi åstadkommit, utan genom hur vi fick andra människor att känna sig. Genom kärleken vi gav, skratten vi delade och alla hjärtan vi fick beröra.
Och det vackraste med kärleken är att den inte upphör bara för att livet gör det. Den lever vidare i alla dem som fick känna den.
Tack, fina Olle, för värmen, skratten och alla minnen du lämnar efter dig. Du är saknad, men något av dig kommer alltid att finnas kvar hos oss. ❤️
Vila nu i frid, fina Olle. 🕊️
Och må himlen vara full av skratt, värme och åtminstone några riktigt fräcka vitsar. Jag hoppas att någon skrattar så tårarna rinner åt ännu en av dina historier. ❤️
Älskade Olle. Mitt allt. Du har lämnat mig med ett stort tomrum och jag ska på något sätt leva vidare utan dig. Det kommer att bli svårt men livet går trots allt vidare. Tack för våra 59 år som vi fick tillsammans. Din saknad är stor.
Tack för alla trevliga minnen o glada skratt
Vila i frid
Tackar för alla trevliga stunder, speciellt våra fredagsfrukostar. Jag kommer att sakna dig
Min älskade svärfar! Du har funnits vid min sida i 41 år som en far för mig då jag hade min egen i knappt 12. Vi delar många fina och roliga minnen tillsammans som jag alltid kommer att minnas med glädje. Du lever för alltid i mitt hjärta ! Vi ses igen!
Jag lärde känna dig genom min syster Christina och hennes man Hans Gustafson, som var barndomskamrater med dig.
Genom åren har vi hållit kontakt med julhälsningar od.
Minnet av dig lever vidare hos mig och Lisbeth.
Mats Matsson
Vila i frid!
Tack för alla goda skratt och glada samtal genom åren!
Tack för dig Olle.
En glädjespridare, berättare, inspiratör och idol med humor i blicken, alltid klätt med ett stort leende.
Det är Olle för mig då, nu och för alltid....
Tack🙏
Tack Olle för alla trevliga och fina stunder vi haft tillsammans.Du var alltid så glad och possitiv.
Vår sista hälsning. Elna och Bert
Tack för vad du givit,
tack för vad du var.
Tack för alla ljusa minnen
som du lämnat kvar.
Vi var så glada över Olle som var en positiv person med mycket värme. Han var den första att välkomna oss på badmintonturneringar och hade alltid ett skämt på lut. Vi kommer att sakna hans värme och leende.
Pappa du var alltid en person som spred glädje omkring dig och med din värme och humor fick du oss alla att trivas i din närhet. Saknar våra dagliga pratstunder .Bland annat om fotboll, idrott, familj och så klart alla dina goda råd. /Joachim
Finaste morbror Olle, detta känns inte verkligt 😪. . Vill tacka för alla fina och roliga minnen från barnsben och uppåt. Vila i frid!!
Allid älskad och saknad 💖
Minnesord:
Pappa du var inte bara "pappa" utan även min dagliga bästa vän som såg till att jag var uppdaterad på allt "mellan himmel och jord". Dagligen kom du med dagstidningen som vi delade. Läsvärda artiklar var märkta med ett kryss. Två eller tre kryss då skulle vi diskutera ämnet, på kafferasten 🤗.
Saknaden efter dessa kryss är stor, saknaden efter dig är störst av allt, du kommer vara i mina tankar varje dag så länge jag lever./ Patrik
Du var en viktig del av våra liv och lämnar efter dig minnen fyllda av kärlek. Saknaden är stor, men ditt minne lever vidare. Annika & Amos
Tack för alla ljusa minnen. Du finns kvar i mina tankar.
Per Ferrington
Vila i fred min skånska farfar.
Helen
Våra älskade farfar och gammelfarfar,
Tack för all glädje, värme och alla fina minnen du har gett oss. Vi är så tacksamma för den tid vi fick tillsammans med dig, för alla skratt och fina stunder som vi alltid kommer att bära med oss.
Du kommer alltid att ha en plats i våra hjärta.
Minnet av dig och den glädje du spred kommer att leva vidare hos alla som hade förmånen att lära känna dig.
Alla fina "farfarpatent" kommer för evigt vara med oss.
Vila i frid ❤️
Feny, Robin & James
Farväl kära Farfar, du var en glädjespridare som förgyllde allas vardag med din närhet. Du kommer vara saknad av många och alltid finnas med oss i våra minnen. Vila i frid och forsätt dra dina skämt, fixa cyklar, och ät massa läkerol "på andra sidan", farfar till alla barnen!
Pappa du var inte bara "pappa" utan även min dagliga bästa vän som såg till att jag var uppdaterad på allt "mellan himmel och jord". Dagligen kom du med dagstidningen som vi delade. Läsvärda artiklar var märkta med ett kryss. Två eller tre kryss då skulle vi diskutera ämnet, på kafferasten 🤗. Saknaden efter dessa kryss är stor, saknaden efter dig är störst av allt, du kommer vara i mina tankar varje dag så länge jag lever. / Patrik
Vila i frid
En sista hälsning!
Barbro & Håkan Linde
Tack för glädjen och värmen du förde in i våra liv. Vi kommer alltid att minnas våra glada stunder.
En sista hälsning OLLE från oss
Rose-Marie och Sten
I ljust minne bevarad
Ditt minne lever vidare
Lars Isberg m familj
Tack för allt!
Du kommer vara saknad!
Saknar dig och alla dina tokigheter
En sista hälsning till min fina kollega och vän
Tack för allt!
Tack för din smittande livsglädje och ditt stora hjärta.
Vila i frid kära Olle.
Varma tankar till familjen.
Tack Olle för alla fina stunder och många härliga skratt !
Vila i frid käre vän ! / Kjell
Olle, du var en sann glädjespridare, alltid lika glad och positiv. Många vitsar har vi fått lära oss av dig och de minns vi med ett leende.
Vi tänker på din familj och framförallt på din älskade Ingrid.
Sov i ro!
Tack Olle för att vi fick glädjen att lära känna dig. Du var alltid glad och rolig och lockade till många skratt. Vi kommer att sakna dig.
Tack för allt Olle!
Vi minns dig för din värme, din humor, din hjälpsamhet och vänlighet.
Vi kommer att sakna dig jättemycket!
Saknad av oss alla alltid ska vi minnas dina härliga skratt och glädje du spred omkring dig. Vila i frid Olle.
Låt oss minnas de soliga dagar
då sorg och smärta fjärran var.
Låt oss minnas de glädjedagar
då vi alla tillsammans var.