Tack för din tid Janne, du kommer vara saknad men för evigt ihågkommen som världens goaste herre jag någonsin haft äran att ha som arbetskollega och vän..
En sista hälsning från en vän i Bergshamra. Vila i frid.
Obegripligt att du inte finns längre Janne. Du har ju funnits där på Trevik så länge jag har funnits. Världen har mist världens snällaste och trevligaste människa! Ditt minne lever kvar.
Vila i frid Janne! Du kommer att vara saknad ute på Torö❤️
Tack för att jag fick lära känna dig Janne, du var alltid glad och positiv. Vila i frid.
Han var den trevligaste och bästa granne som man kan tänkas ha, vi har haft många trevliga samtal om sportbilar, båtar och om skärgården på vårt älskade Torö. ❤️
Livet är inte rättvist ❤️ Vi fick dela så många år tillsammans, i regn och solsken, i sorg och glädje men en sak stod klar - Janne var med och stod pall för allt. Han fanns där och ville till 100 % bidra med allt som han kunde.
När vi träffades för första gången, hemma hos Kalle en nyårsafton så frågade han strax innan tolvslaget om han kunde få följa med på nästa event? Han tyckte att det verkade som att ni har så trevligt tillsammans…
Janne var med oss för den glädje som vårt team delar, inte bilarna som senare blev ett intresse även för honom då han köpte våran Aston Martin, utan för vår fina och inkluderande gemenskap🧡
Janne tog kraft till att besöka oss i år på Vindö Vårfest och på Dala Sportbilsfestival. Han njöt i fulla drag över att ”vara tillbaka” hos oss.
Vi minns Janne med kärlek och den enormt fina och omtänksamma människa som han var. Och vi tar med oss hans anda vidare i vårt team och i vår vardag - med glädje, omtanke och på ett säkert sätt för alla involverade. Precis enligt Jannes recept.
💛🧡❤️ Vila i frid, Janne ❤️🧡💛
Vår fina Shan av Ängen.
Tack för alla glada minnen.
Nettan och Thomas.
Magnus
Lovisa o Marcus, Astrid
Underbara snälla Janne. Du är så saknad. Alla härliga stunder vi haft tillsammans. Massor av kärlek. Från hela familjen Pierre
Lärde känna Janne genom gemensam vän och fann en ny vän som jag har ljusa o roliga minnen av sedan mer än 30 år. Resor med kompisgäng, kräftskivor, födelsedagsfester och på min svensexa bl.a. Den snällaste, trevligaste vän man kan tänka sig. Vila i frid Janne.
Finast Janne, tack för alla trevliga stunder. Vila i Frid.
Vi träffades på slutet 80-talet på Kida Data säkert på förträff till någon konferens, höll kontakten efter alla dessa år och du var bra på att ringa och kolla läget - sist när du ringde och grattade mig i juni så berättade du men sa det "var lugnt" - kommer att sakna att höras och då och då ses bl.a. på bilträffen på Värmdö, fiske eller bara öl. Vila i frid kompis.
Fina Janne.
Jag har känt dig i så gott som hela mitt liv.
Jag gick igenom 9 fruktansvärda år av cancer sen fick du det.
Jag stöttade dig och vi trodde båda två att det skulle gå bra …så orättvist.
Du var vår tekniska support som alltid ställde upp men framför allt var du vår fina vän och granne.
Du fattas oss.
Tack för allt!
Rickard och Eva-Lena
Fina Janne.
Jag har känt dig så gott som hela mitt liv.
Jag hade 9 helvetesår av cancer sedan fick du det.
Jag stöttade dig och vi trodde båda att det skulle gå bra…så orättvist.
Du var vår tekniska support som alltid ställde upp men framför allt var du vår fina vän och granne.
Du fattas oss.
Tack för allt! Rickard och Eva-Lena
Du är saknad Janne, som en vän och kollega. Alltid vänlig och med en härlig humor. Tack för att jag fick känna dig, och hoppas att du har fått frid nu. Ett ljus som lyser.
Käre Janne!
Du blev min bäste klasskamrat när jag flyttade till Stockholm 1978. I Bergshamra bodde du och familjen, det blev på många sätt ett andra hem för mig där jag alltid kände mig välkommen. Så mycket roligt vi hade tillsammans! Du förblev en sann vän under hela livet även om vi rent fysiskt bodde långt ifrån varandra. Det känns fortfarande overkligt att du är borta. Vila i frid, jag hoppas att det finns en himmel och att du känner dig hemma där. Du är saknad för alltid, men de vackra minnena lever kvar. Tack för allt!
Vila i frid. Hoppas du har det fint där du är nu, ditt minne lever alltid kvar.
Så outsägligt ledsamt, fina Janne. Du kämpade tappert in i slutet. Tack för de år vi jobbade ihop, alla lunchpromenader och roliga samtal vi haft. Saknaden är påtaglig här på kontoret. Tankarna går till dina närmaste.
Tack för trevliga stunder, genom Driver Academy. Vila i frid Jan.
Hej Janne, vi har ju jobbat ihop under väldigt många år (+35). Vi sågs på senare år också på bilträffar på Solvalla .
Vila i frid, det finns nog några fina sportbilar där du är nu. Och kanske en och annan dator...
Många fina minnen från gymnasiet och framåt....Tack för vänskapen. Vila i frid.
Du vart en väldigt kär och nära vän under de 7 åren som vi känt varandra. Du är och kommer att vara saknad, men inte glömd. Tack för alla fina stunder.
Vila i frid , Ulf Karåker
Kära vän, tack för alla fina stunder och minnen. Du är och kommer att vara saknad.
Din vän Peter Berggren
Du lommer alltid att finnas i våra hjärtan. Vila i frid.
Tack för ditt trogna och långvariga engagemang i Treviks Tomtägarförening. Du är redan saknad. Vila i frid.
Janne nu är allt ditt onda borta,
kan sova i ro. Du saknas på många sätt bland oss alla generationer på
Trevik.
Till minne av Janne.
Janne, tack för alla glada trevliga stunder och fina minnen vi delat med dig vid många tillfällen i vårt Zebra-gäng.
Du bidrog med mycket trivsel och sköna snack vid våra resor och upplevelser, inte minst när vi träffades på Torö och Landsort vid en av våra minnesvärda sammankomster. Vi saknade att du inte var med oss de senaste tillfällena och kommer minnas dig med värme.
Vila i frid, kära Zebravän,
/Vännerna i ZebraFriends, Peter Franck, Kim Kallonen, Stefan Landemoo, Frode Hoem.
Vila i fred d Janne
Tack Janne! Vi kommer sakna dig mycket!
En sista hälsning
I våra minnen är Du alltid med oss
Greger och Kent Rothoff
Jag minns med värme åren när vi jobbade tillsammans på Kida Data och alla resor runt om i Sverige när vi bytte ut Beijers gamla IT-system. Även om det med åren blev allt längre mellan gångerna vi hördes, fanns den där välbekanta goa känslan alltid kvar när vi träffades. Det kändes som om vi bara fortsatte där vi senast slutade, oavsett hur lång tid som gått. Vila i frid.
Tack Janne för alla fina minnen vi fick tillsammans med dej!
Tack för alla fina minnen, för din humor, omtanke och lojalitet.
Det känns ofattbart att du inte längre finns bland oss, men du kommer alltid att ha en särskild plats i våra hjärtan. ❤️
Vila i frid
En sista hälsning
Tack Janne för att vi fick träffas i livet! Vi ses i Nangijala,Mia är redan där ❤️
Vi vill hedra minnet av Jan, vår uppskattade styrelsemedlem, med gåva till Cancerfonden.
Träviksgårdens Vägsamfällighet
Tack för alla fina stunder dom 35 år vi känt varandra.
Vila i frid.
En sista hälsning❤️
Vila i frid
Vila i frid
Till minne av en fin sportbilsvän
Det är svårt att förstå att du inte längre finns bland oss.
Du var en sådan person som spred värme omkring dig – alltid trevlig, snäll och klok, med en härlig glimt i ögat.
Båtlivet var en stor del av dig och så förstås ditt stora intresse för sportbilar. Det var där vi fick lära känna dig, genom Driver Academy.
Vi kommer att sakna din vänlighet och framför allt den fina människa du var.
Tack för alla samtal och alla fina stunder.
Du kommer att vara saknad, men aldrig glömd. ❤️